10 listopada 2017 1 min to read

NAUKA I PRACA

Jeżeli chcesz podjąć się studiów po owocnie zdanej maturze, zwłaszcza w trybie stacjonarnych zajęć na uczelniach wyższych, ciężko będzie Ci to pogodzić z jednoczesnym chodzeniem do pracy. Nie oznacza to jednakże, że te dwa aspekty życiowe, to jest praca zarobkowa oraz wysiłek intelektualny wiążący się z dalszym kształceniem się, nie mogą iść ze sobą w parze! Mogą i coraz częściej studenci uczelni na taki rodzaj trybu życia się decydują. Musisz jednak wszystko dokładnie zaplanować, krok po kroku, zainwestować dach łódź w solidny terminarz i przede wszystkim nauczyć się jednej, prostej cechy – jak być świetnie zorganizowanym, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a Ty nie odczuwał zbyt dużej presji czasu i nacisku związanego z jednej strony z pracą zarobkową, z drugiej z koniecznością nadrabiania materiału na studiach. Musisz wiedzieć, że nie będziesz prawdopodobnie już na samym początku swej kariery zawodowej zbijał kokosów. Nie ma to sensu, aby wysyłać dokumenty aplikacyjny, a więc życiorysy i listy motywacyjne na poważne, odpowiedzialne stanowiska. Niestety problematyczne jest bowiem to, że wielu młodych ludzi ma 'przerost formy nad treścią'. Brak im doświadczenia i nie rozumieją, że nie mają za co tak na dobrą sprawę zarabiać aż tyle, ile chcieliby mieć na wstępie swojej kariery. Nie oznacza to natomiast, że z pracy student czy przyszły student powinien zupełnie rezygnować. Może przecież dorabiać sobie, pracując w niepełnym wymiarze czasowym. Rozumie się przez to chociażby pracowanie na weekendzie, ale też pracowanie w systemie zmianowym, dopasowanym do zajęć na uczelni. Zawsze do budżetu raczkującego w samodzielnym utrzymywaniu się studenta wpadnie parę groszy, a co chyba ważniejsze niż ten zarobek- student zyska odpowiednie doświadczenie, które wypełni lukę w jego pustym jak dotąd CV.