16 listopada 2017 1 min to read

EFEKTOWNA NAUKA

Nauka skuteczna to taka, która jest przemyślanym i właściwie przygotowanym procesem kształcenia. Nie chodzi przecież o to, aby wyryć coś na pamięć, a następnie równie szybko zapomnieć. Nie uczysz się dla ocen czy wpisów w indeksie, ale po to, żeby zdobytą w szkolnej ławie wiedzę wykorzystać później na dalszym etapie kształcenia, lub w życiu zawodowym, przekładając ją z nauczanej w murach szkoły teorii na praktykę. Niezbędne do efektywnego uczenia się, na pewno okazują się właściwe warunki. Zadbaj o nie, przygotowując sobie stanowisko do nauki- komfortowe krzesło, dobre oświetlenie, wygodne biurko. Posprzątaj, nie rób harmideru, który odciągnie Cię od uczenia się. Postaw przy sobie Twoje ulubione przysmaki, które lubisz zagryzać, wysilając się intelektualnie, przynieś świeżo zaparzoną kawę, wypsikaj pomieszczenie ulubionym odświeżaczem powietrza, albo po prostu przewietrz. Wyłącz wszystkie zbędne urządzenia elektroniczne, odłóż na bok telefon komórkowy. Efektowna nauka to także nieuczenie się na pamięć, bezsensownie i nielogicznie, ale zwrócenie uwagi na wysiłek intelektualny połączony w pewnym sensie ze skojarzeniami, a w przypadku małych dzieci- nawet z zabawą. Kreatywne podejście do zapamiętywania materiału to bez wątpienia odciążenie dla umysłu, a z drugiej strony także sposób na to, żeby uczyć się trwalej.